« Back to Glossary Index

Neurogeneza jest to proces powstawania komórek nerwowych.  W dosłownym tłumaczeniu oznacza „narodziny neuronów” (z angielskiego „neurogenesis”). Proces powstawania nowych neuronów zachodzi zarówno w okresie embrionalnym jak i u osób dorosłych. W wieku dojrzałym zjawisko to ma miejsce głównie w części mózgu zwanej hipokamem, która to odpowiada za emocje, pamięć, zdolność uczenia się i orientację przestrzenną.

Proces naurogenezy jest stymulowany różnymi bodźcami. Aby stale wytwarzać nowe komórki nerwowe ważne jest, aby angażować mózg w działania stymulujące go. Takimi działaniami mogą być na przykład nauka obcego języka czy gra na instrumencie. Również aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na zachowanie mózgu w dobrej kondycji.

Neurogeneza jest niezwykle ważnym elementem sprawnie funkcjonującego mózgu. Zmniejszenie neurogenezy skutkuje upośledzeniem funkcji poznawczych. Czynnikami, które zaburzają neurogenezę są przede wszystkim niedobór snu, stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów i siedzący tryb życia.

Kategorie: